بارداری مولار

بارداری مولار چیست ؟

بارداری مولار یا مول هیداتی فرم ، نوعی عارضه بارداری است که به ندرت رخ می دهد. در واقع حاملگی مولار زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به دلیل مشکلات کروموزومی خاص ، به جای این که به جنین تبدیل شود به توده ای گوشتی تحت عنوان مول ؛ بدل گردد.

انواع بارداری مولار

به طور کلی بارداری مولار به دو صورت بارداري مولار کامل و بارداري مولار نسبي وجود دارد.

در بارداري مولار کامل ؛ بافت جفت ، حالتی غیرطبیعی داشته و مشابه کیست هایی مملو از مایع است. ضمنا در این نوع از حاملگی مولار ، بافت جنین نیز تشکیل نمی گردد.

در بارداري مولار نسبی ، احتمال آن وجود دارد که همراه با بافت جفت طبیعی یک بافت جفت غیرطبیعی تشکیل شود.

حتی ممکن است در حاملگی مولار نسبی ، بافت جنین به وجود آید ؛ اما باید توجه داشت که جنین تشکیل شده توانایی زنده ماندن نداشته و غالبا طی هفته ها یا ماه های ابتدایی بارداری سقط می گردد.

بارداری مولار

تشخیص حاملگی مولار

در بارداري مولار علائم ابتدائی بارداری وجود دارد ولی در ادامه بارداری ( معمولا طی هفته 6 تا 12 بارداری ) ، امکان دارد لکه بینی یا خونریزی شدید اتفاق بیفتد.

افزون بر موارد فوق ، بارداري مولار ممکن است با علائمی همچون حالت تهوع و استفراغ شدید و یا توروم و انقباضات شدید شکمی همراه باشد.

لازم به ذکر است در صورت عدم تشخیص به موقع بارداري مولار ، امکان مواجهه با مسمومیت بارداری یا اصطلاحا پره اکلامپسی نیز وجود دارد.

خوشبختانه در حال حاضر ، امکانات مناسبی در راستای تشخیص و درمان حاملگی مولار وجود دارد ؛ لذا با تشخیص و درمان بهنگام این عارضه می توان از بروز عوارض ناشی از آن پیشگیری به عمل آورد.

از این رو توصیه می شود در صورت رویارویی با هر گونه علائمی اعم از لکه بینی ، خونریزی و هر یک از موارد مذکور طی  دوران بارداری ، هر چه سریع تر به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید.

دکتر فریده فرح بخش متخصص زنان اهواز ، از برترین متخصصان زنان در استان خوزستان و شهر اهواز می باشند که شما همراهان عزیز می توانید به منظور کسب بهینه ترین خدمات تشخیصی و درمانی در حوزه زنان به مطب ایشان رجوع فرمایید.

پاسخ

13 + نه =

Call Now Buttonتماس با دکتر