زگیل تناسلی

درباره زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در واقع نوعی عفونت ویروسی است که از طریق مقاربت جنسی منتقل می گردد. ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی ، عامل اصلی انتقال بیماری زگيل تناسلي می باشد.

لازم به ذکر است ویروس HPV از طریق تماس پوستی نیز منتقل می گردد.

ما در این مقاله بر آنیم تا شما را با بیماری زگيل تناسلي و علائم آن آشنا نماییم.

زگیل تناسلی در مردان :

زگيل تناسلي در آقایان ، معمولا نواحی ای نظیر گردن و نوک آلت تناسلی یا مقعد را درگیر می کند.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در زنان :

زگيل تناسلي در بانوان می تواند بر روی بخش بیرونی اندام جنسی ، ناحیه پرینه ( بخش مابین اندام تناسلی و مقعد ) ، جداره های داخلی واژن ، دهانه رحم ، مقعد و کانال مقعد ظاهر گردد.

همچنین لازم به ذکر است در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی با فرد مبتلا به بیماری زگيل تناسلي ، احتمال بروز این زگیل ها در ناحیه دهان و گلو وجود خواهد داشت.

علائم زگیل تناسلی :

از شایع ترین علائم زگيل تناسلي می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

  1. افراد مبتلا به این بیماری ، غالبا در ناحیه تناسلی خود احساس ناراحتی و خارش خواهند داشت.
  2. این افراد معمولا پس از نزدیکی جنسی دچار خونریزی خواهند شد.
  3. مواجهه با تورم های گوشتی کوچک بر روی نواحی ای که پیشتر بدان اشاره شد نیز از علائم بدیهی این بیماری می باشد.

حال آن که این تورم ها که در حقیقت همان زگیل هستند در برخی موارد ممکن است تنها به شکل یک برجستگی ظریف و کوچک پدید آیند و در مواردی نیز ممکن است به شکل چندین زگیل منسجم و به شکل گل کلم ظاهر گردند.

البته ناگفته نماند که در پاره ای موارد نیز امکان دارد زگیل های تناسلی به قدری کوچک بوده و سطحی صاف و غیربرجسته داشته باشند که نتوان آن ها را مشاهده کرد.

سخن پایانی :

پیش از هر چیز به همه افراد چه خانم ها و چه آقایان توصیه می شود از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده به شدت خودداری نمایند تا بدین ترتیب به میزان قابل توجهی از احتمال ابتلا به این بیماری بکاهند.

به طور کلی می بایست در صورت مواجهه با هر گونه برجستگی در نواحی ذکر شده ، فورا به پزشک متخصص مراجعه شود.

چرا که در غیر این صورت فرد در معرض ابتلا به سرطان هایی از قبیل سرطان گردن رحم ، سرطان دهان ، سرطان مقعد و آلت تناسلی قرار خواهد گرفت.

خانم های محترمی که با علائم این بیماری روبرو هستند ؛ باید به پزشک متخصص زنان رجوع فرمایند و در صورت تایید ابتلا ، سریعا پروسه درمان را تحت نظر ایشان در پیش گیرند.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر