لاپاراسکوپی

عمل لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی نوعی عمل جراحی ساده و بی خطر است که دو منظوره بوده و در راستای تشخیص منبع و درمان بیماری های شکمی و لگنی مورد استفاده قرار می گیرد. ( متخصص زنان و زایمان )

لاپاراسکوپی در حقیقت نوعی جراحی کم تهاجمی است ؛ بدین منزله که در این جراحی ، نیازی به ایجاد برش های عمیق در ناحیه شکم وجود ندارد و تنها با ایجاد برش هایی ظریف قابل انجام می باشد.

از این رو نه تنها ریسک ابتلا به بیماری های عفونی در جراحی لاپاراسکوپي کاهش می یابد ، بلکه روند ترمیم زخم نیز تسریع می گردد.

جهت انجام عمل لاپاراسکوپي ، می بایست لوله ای مخصوص موسوم به لاپاراسکوپ به درون بدن بیمار فرستاده شود تا بدین ترتیب امکان مشاهده نواحی داخلی بدن برای پزشک متخصص ، فراهم گردد.

در جراحی لاپاراسکوپي برخلاف جراحی باز ؛ لازم نیست که پزشک متخصص جهت بررسی ، تشخیص و درمان بیماری ، شکم بیمار را به طور کامل باز کند.

لاپاراسکوپی

نحوه انجام عمل لاپاراسکوپی چگونه است ؟

به منظور انجام عمل لاپاراسکوپی ، لازم است که فرد تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد.

پس از آن پزشک متخصص زنان ؛ جهت تخلیه ادرار ، لوله هایی موسوم به لوله سوند در شکم بیمار قرار می دهد.

سپس به منظور ایجاد فاصله بین اندام داخلی و جدار شکم بیمار ؛ از طریق سوزنی مخصوص ، شکم بیمار را با گاز دی اکسید کربن پر می کند.

در این مرحله ، برش ظریفی بر روی شکم بیمار ایجاد می شود و از این طریق ؛ ابزار لاپاراسکوپ به شکم بیمار فرستاده می شود.

با ورود لاپاراسکوپ به شکم ، پزشک خواهد توانست تصاویری با وضوح بالا از داخل شکم بیمار دریافت نماید.

در مرحله بعدی چنانچه مقصود از انجام لاپاراسکوپی ، صرفا تشخیص بیماری باشد ؛ پس از بازبینی کامل موضع مورد نظر ، عمل پایان خواهد یافت.

اما در صورتی که لاپاراسکوپی با هدف درمان انجام پذیرفته باشد ؛ باید تعدادی برش ظریف دیگر (جهت ورود ادوات مخصوص جراحی به شکم بیمار ) ، بر روی شکم بیمار ایجاد شود.

در نهایت بعد از پایان فرآیند عمل ؛ باید ابزاری که وارد شکم بیمار شده اند ، خارج شده و برش های ایجاد شده به کمک بخیه ؛ بسته شوند.

لازم به ذکر است با توجه به وسعت عمل لاپاراسکوپی و این که عمل با هدف تشخیص انجام شده یا درمان ؛ فرد می تواند چند ساعت یا چند روز پس از عمل ترخیص گردد.

لاپاراسکوپ چیست ؟

لاپاراسکوپ ، یک لوله باریک و طویل است که مجهز به دوربینی با نور شدید و وضوح بالا می باشد.

جهت انجام عمل لاپاراسکوپي بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و سپس جهت مشاهده اعضای  داخلی شکم و لگن ، پزشک متخصص اقدام به انتقال این ابزار به درون شکم بیمار می کند.

پس از ورود لاپاراسکوپ به شکم بیمار ، از داخل شکم و لگن وی تصاویری تهیه شده و بر روی مانیتور به نمایش در می آید.

پزشک با مشاهده این تصاویر می تواند به تشخیص ، بررسی و درمان بیماری بپردازد.

لاپاراسکوپی

کاربرد لاپاراسکوپی

معمولا در مواردی که پزشک برای بیمار ، درخواست لاپاراسکوپی صادر می کند ؛ این سوال برای بیمار پیش می آید که لاپاراسکوپی برای تشخیص و درمان چه بیماری هایی کاربرد دارد ؟

به طور کلی از جراحی لاپاراسکوپی می توان در موارد ذیل بهره برد :

  • بررسی اختلالات ناباروری در بانوان
  • اجرای حاملگی خارج از رحم با ایجاد کمترین آسیب
  • درمان کردن اختلالات کف لگن نظیر بی اختیاری ادرار
  • برداشتن آن دسته از کیست های تخمدان که غیر قابل درمان هستند.

باید خاطر نشان نمود که جراحی لاپاراسکوپی ، غالبا در مواردی که سایر روش های تشخیصی و درمانی کاربرد مناسبی نداشته باشند ؛ مورد استفاده قرار می گیرد.

اقدامات لازم قبل از عمل لاپاراسکوپی

  • قبل از هر چیز لازم به ذکر است که باید پس از اتمام پروسه قاعدگی و سیکل ماهیانه ، نسبت به انجام عمل لاپاراسکوپی اقدام شود ؛ لذا افراد در دوران عادت ماهیانه ، مجاز به انجام لاپاراسکوپی نمی باشند.
  • توجه داشته باشید که پیش از عمل لاپاراسکوپی ، آزمایشات و عکسبرداری های مورد نیاز که از سوی متخصص زنان تجویز می گردد حتما باید انجام پذیرند.
  • ناشتا بودن در روز عمل لاپاراسکوپی ، یکی از مهم ترین الزاماتی به شمار می رود که قبل از عمل باید مورد توجه قرار گیرد ؛ به طوری که افراد حدودا از 12 ساعت پیش از انجام آن ، نباید چیزی خورده یا  نوشیده باشند.
  • افرادی که داروهای خاص مصرف می کنند یا به بیماری های خاص مبتلا هستند ؛ حتما باید قبل از عمل لاپاراسکوپی در خصوص این موارد ، با پزشک خود گفتگو نمایند و ایشان را از سوابق پزشکی ، حساسیت های دارویی و همچنین داروهایی که مصرف می کنند مطلع سازند.
  • افراد در صورت مصرف مواد مخدر و دخانیات دارند ، نیز موظفند پزشک معالج خود را از این مسئله آگاه نمایند.
  • در آخر باید توجه داشت که در روز عمل لاپاراسکوپی ، به همراه داشتن هر گونه ابزار آلات فلزی ؛ نظیر جواهرات ، ساعت ، گیره سر و مواردی از این قبیل ممنوع است.

تفاوت جراحی باز با لاپاراسکوپی

بارزترین تفاوت جراحی باز با عمل لاپاراسکوپي در نوع برش جراحی می باشد ، به نحوی که در جراحی باز پزشک متخصص اقدام به ایجاد برشی بزرگ بر روی شکم بیمار می نماید ، این در حالی است که جراحی لاپاراسکوپي تنها با ایجاد برشی کوچک انجام می شود.

لذا روند بهبودی در جراحی لاپاراسکوپي ، سریع تر اتفاق افتاده و نیازی به بستری شدن بیمار به مدت طولانی نمی باشد.

لازم به ذکر است به دلیل این که در جراحی لاپاراسکوپي ، برش ایجاد شده بسیار ناچیز می باشد درد ناشی از عمل نیز بسیار خفیف خواهد بود.

با استناد به موارد فوق می توان گفت که عوارض پس از جراحی لاپاراسکوپي ، حداقل بوده و فرد حداکثر 2 الی 3 روز پس از عمل ؛ قادر به انجام فعالیت های روتین خود خواهد بود.

نظرات بسته شده است.

Call Now Buttonتماس با دکتر