لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی نوعی عمل جراحی ساده و بی خطر است که دو منظوره بوده و در راستای تشخیص منبع و درمان بیماری های شکمی و لگنی مورد استفاده قرار می گیرد.

لاپاراسکوپی در حقیقت نوعی جراحی کم تهاجمی است ؛ بدین منزله که در این جراحی ، نیازی به ایجاد برش های عمیق در ناحیه شکم وجود ندارد و تنها با ایجاد برش هایی ظریف قابل انجام می باشد.

از این رو نه تنها ریسک ابتلا به بیماری های عفونی در جراحی لاپاراسکوپي کاهش می یابد ، بلکه روند ترمیم زخم نیز تسریع می گردد.

جهت انجام عمل لاپاراسکوپي ، می بایست لوله ای مخصوص موسوم به لاپاراسکوپ به درون بدن بیمار فرستاده شود تا بدین ترتیب امکان مشاهده نواحی داخلی بدن برای پزشک متخصص ، فراهم گردد.

در جراحی لاپاراسکوپي برخلاف جراحی باز ؛ لازم نیست که پزشک متخصص جهت بررسی ، تشخیص و درمان بیماری ، شکم بیمار را به طور کامل باز کند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپ چیست ؟

لاپاراسکوپ ، یک لوله باریک و طویل است که مجهز به دوربینی با نور شدید و وضوح بالا می باشد.

جهت انجام عمل لاپاراسکوپي بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و سپس جهت مشاهده اعضای  داخلی شکم و لگن ، پزشک متخصص اقدام به انتقال این ابزار به درون شکم بیمار می کند.

پس از ورود لاپاراسکوپ به شکم بیمار ، از داخل شکم و لگن وی تصاویری تهیه شده و بر روی مانیتور به نمایش در می آید.

پزشک با مشاهده این تصاویر می تواند به تشخیص ، بررسی و درمان بیماری بپردازد.

تفاوت جراحی باز با لاپاراسکوپی

بارزترین تفاوت جراحی باز با عمل لاپاراسکوپي در نوع برش جراحی می باشد ، به نحوی که در جراحی باز پزشک متخصص اقدام به ایجاد برشی بزرگ بر روی شکم بیمار می نماید ، این در حالی است که جراحی لاپاراسکوپي تنها با ایجاد برشی کوچک انجام می شود.

لذا روند بهبودی در جراحی لاپاراسکوپي ، سریع تر اتفاق افتاده و نیازی به بستری شدن بیمار به مدت طولانی نمی باشد.

لازم به ذکر است به دلیل این که در جراحی لاپاراسکوپي ، برش ایجاد شده بسیار ناچیز می باشد درد ناشی از عمل نیز بسیار خفیف خواهد بود.

با استناد به موارد فوق می توان گفت که عوارض پس از جراحی لاپاراسکوپي ، حداقل بوده و فرد حداکثر 2 الی 3 روز پس از عمل ؛ قادر به انجام فعالیت های روتین خود خواهد بود.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی برای تشخیص و درمان چه بیماری هایی کاربرد دارد ؟

به طور کلی از جراحی لاپاراسکوپي می توان در موارد ذیل بهره جست :

  • بررسی اختلالات ناباروری در بانوان
  • اجرای حاملگی خارج از رحم با ایجاد کمترین آسیب
  • درمان کردن اختلالات کف لگن نظیر بی اختیاری ادرار
  • برداشتن آن دسته از کیست های تخمدان که غیر قابل درمان هستند.

توجه داشته باشید که جراحی لاپاراسکوپي ، غالبا در مواردی که سایر روش های تشخیصی و درمانی کاربرد مناسبی نداشته باشند ؛ مورد استفاده قرار می گیرد.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر