کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست ؟

کولپوسکوپی ( colposcopy ) نوعی روش تشخیصی پزشکی است که در مواردی جهت درمان نیز از آن استفاده می شود. ( درمان بیماری های زنان )

در این روش از ابزاری تحت عنوان کولپوسکوپ استفاده می شود که از لنزهایی با قدرت بزرگنمایی برخوردار است و در حقیقت به مثابه یک میکروسکوپ دو قطبی روشن می ماند که به کمک آن می توان از واژن ، دهانه رحم ، بخش های داخلی اندام تناسلی و سطح گردن رحم ، تصاویری تهیه نمود.

از آن جا که اکثر ضایعات موجود در ناحیه واژن و اندام تناسلی ، در صورت ضعیف یا بدخیم بودن از طریق معاینه قابل تشخیص هستند ؛ می توان به کمک کولپوسکوپ به راحتی به تشخیص این موارد پرداخت.

از اینرو استفاده از کولپوسکوپ ( که امکان دیدن بخش های داخلی ناحیه تناسلی زنان را به سهولت ممکن می سازد ) و تصاویر به دست آمده از آن می تواند در راستای تشخیص بیماری های مربوط به ناحیه لگن و رحم ، پیشگیری از سرطان دهانه رحم و همچنین تشخیص به هنگام ضایعات پیش سرطانی و نهایتا درمان این موارد بسیار کمک کننده باشد.

نحوه انجام تست کولپوسکوپ

برای انجام این تست ، بایستی بیمار در وضعیتی مشابه حالت معاینه لگن یعنی در حالتی که پاها و باسن پایین باشند قرار گیرد.

پس از قرارگیری بیمار در وضعیت ذکر شده ، وسیله ای تحت عنوان اسپکولوم وارد واژن می شود و سپس پزشک متخصص محلول های مخصوصی را به منظور بررسی های لازم ، وارد واژن می کند.

کولپوسکوپی

شرایط لازم برای انجام تست کولپوسکوپ

به طور کلی انجام این تست ، بهتر است در دوره عادت ماهیانه انجام نشود و افراد حداقل از 24 ساعت قبل از انجام آن نباید موارد زیر را انجام دهند :

 • شستشوی داخلی واژن
 • مقاربت جنسی
 • استفاده از تامپون
 • استفاده از داروهای واژینال

چه موقع انجام تست کولپوسکوپ لازم است ؟

در موارد ذیل جهت تشخیص دقیق بیماری می بایست تست کولپوسکوپ انجام گیرد :

 • چنانچه فرد با نشانه ها و علائم سرطان دهانه رحم یا سرطان گردن رحم مواجه باشد.
 • در صورتی که در نتیجه تست پاپ اسمیر ، سلول های غیرطبیعی رویت شده باشد.
 • در آزمایشات تست لگن ، ناهنجاری هایی مشاهده شده باشد.

سایر مواردی که انجام کولپوسکوپی را ضروری می سازند عبارتند از :

 • وجود التهاب در دهانه رحم
 • بروز تغییرات غیرطبیعی در واژن
 • ابتلا به ویروس HPV یا زگیل تناسلی
 • بروز تغییرات ظاهری غیرعادی در دهانه رحم
 • ابتلا به بیماری های ضعف سیستم ایمنی نظیر ایدز

مزایای کولپوسکوپی

کولپوسکوپی در قیاس با دیگر روش های تشخیصی از چه مزایایی برخوردار است ؟

 • از دقت بالای کولپوسکوپی ، می توان به عنوان یکی از مزایای آن اشاره نمود.
 • با انجام کولپوسکوپی ، می توان سلول های سرطانی و سرطان های رحم را در بدو ابتلا تشخیص داده و در نتیجه ، با درمان بهنگام از پیشروی آن جلوگیری به عمل آورد.
 • از طریق کولپوسکوپی ، امکان شناسایی زخم هایی که احتمال سرطانی شدن آن ها وجود دارد ؛ ممکن خواهد بود.

کولپوسکوپی

عوارض کولپوسکوپی

غالبا خانم هایی که برای آن ها کولپوسکوپی رحم توصیه می شود از پزشک خود می پرسند که آیا کولپوسکوپی عوارض دارد یا خیر ؟

در پاسخ باید گفت که خیر ، کولپوسکوپی یک روش ایمن و بی خطر است که فاقد هر گونه درد بوده و می توان اذعان داشت که عارضه خاصی به دنبال ندارد ؛ تا جایی که انجام آن در دوران حاملگی نیز بلامانع است.

البته ناگفته نماند که تنها در صورت ضرورت نیاز به انجام نمونه برداری ( در موارد مشکوک ) ، احتمال مواجهه با اندکی لکه بینی پس از نمونه برداری ( بیوپسی ) وجود دارد.

هزینه کولپوسکوپی

قاعدتا یکی از پرسش هایی که در زمان تجویز کولپوسکوپی برای بیماران ، مطرح می گردد ؛ این است که هزینه کولپوسکوپی چقدر است ؟

قیمت کولپوسکوپی با توجه به المان های مختلفی برآورد می گردد ؛ به عنوان مثال قاعدتا هزینه آن در مواردی که نیاز به نمونه برداری وجود دارد ؛ با مواردی که فاقد نیاز به انجام بیوپسی می باشند ، متفاوت خواهد بود.

از این رو هزینه دقیق کولپوسکوپی ، نیازمند معاینه و بررسی بیمار از سوی پزشک متخصص زنان می باشد.

البته ناگفته نماند مبتنی بر این که کولپوسکوپی یک روش زیبایی نبوده و در راستای تشخیص و درمان مورد استفاده قرار می گیرد ؛ مشمول بیمه شده و در نتیجه ، بیمه بخشی از هزینه آن را پرداخت می کند.

سخن آخر

توجه داشته باشید در مواردی که نتیجه تست پاپ اسمیر ، بیانگر وجود ضایعه ‌ای در داخل شکم بیمار باشد ؛ به هیچ عنوان نباید فرد تحت آزمایش کولپوسکوپی قرار گیرد ، چرا که تا زمان وجود ضایعه درون شکمی ؛ تست کولپوسکوپ قادر به تشخیص بیماری نخواهد بود.

پاسخ

12 + بیست =

Call Now Buttonتماس با دکتر